Mediteranska dijeta : Maslinovo ulje, povrće i vino za zdrav i dug život

Ako želite da izgubite kilograme, uživate u hrani, a da pri tom zaštite svoj organizam od brojnih bolesti, mediteranska dijeta je dobro rešenje, jer je karakteriše izbalansiran odnos proteina, ugljenih hidrata i ostalih hranljivih sastojaka.

Ova dijeta nastala je po uzoru na stil života i prehrambene navike stanovnika zemalja na Mediteranu. Naročito se oslanja na grčku i italijansku kuhinju, a svoju ekspanziju ovaj režim ishrane doživio je devedesetih godina prošlog veka.

Brojni nutricionisti mediteransku dijetu smatraju jednom od najsigurnijih, jer namirnice koje se koriste sadrže mnogo antioksidansa i nezasićenih masnih kiselina, što dobro utiče na organizam. Dokazano je da pozitivno utiče na zdravlje cjelokupnog kardiovaskularnog sistema, blagotvorno deluje na varenje i poboljšava imunitet. Štaviše, pojedina istraživanja su pokazala da ovaj način ishrane smanjuje rizik od razvoja Parkinsonove i Alchajmerove bolesti, te dijabetesa i moždanog udara.

Mediteranska ishrana je bazirana na što većoj upotrebi voća, povrća, ribe, žitarica i, naravno, maslinovog ulja. Unos crvenog mesa, bijelog brašna, jaja i masnih mlečnih proizvoda treba da se ograniči, a suhomesnati proizvodi, industrijska hrana, grickalice i slatkiši potpuno da se izbace iz jelovnika.

Maslinovo ulje, glavna je namirnica u svakoj vrsti hrane, bilo da se radi o testenini, hlebu, povrću ili salatama. Ekstra devičansko ili devičansko ulje koristi se veoma često jer sadrži visok nivo zaštite biljnih jedinjenja koje pružaju antioksidativno delovanje. Osim toga, orašasti plodovi, koji mogu biti adekvatna zamjena za grickalice i slatkiše sadrže jednu vrstu omega-3 masnih kiselina, pa samim tim smanjuju nivo triglicerida u krvi. Dakle, poenta nije da se masti potpuno izbace, nego da se zamene onim zdravim mastima koji pomažu organizmu da lakše savlada dnevne prepreke.

Preporuka je da se suncokretovo ulje, margarin i maslac zamene maslinovim uljem u svemu što spremate.

Mediteranska dijeta je nezamisliva bez povrća. Najzdravije je blago grilovano ili kuhano povrće jer samo takvo zadržava sve svoje pozitivne sastojke. Grci i Italijani najviše koriste paprike, celer, zelenu salatu, brokulu, gljive, mrkvu i mahunarke. Možete ga pripremiti samo, u salati ili uz ukusnu ribu ili piletinu.

VIŠE  Sve što biste trebali znati o dijafragmatičnom disanju

Skuša, losos i tunjevina, ali i sve druge vrste ribe bogate omega-3 masnim kiselinama na jelovniku treba da su zastupljene barem dva do tri puta sedmično. S obzirom na ograničen unos crvenog mesa na nekoliko puta nedeljno, dobar i zdrav izbor je piletina sa roštilja sa ukusom mediteranskih začina, poput timijana, origana, ruzmarina, bosiljka, nane ili bibera. Ovi začini su karakteristični za područje Mediterana, a sa malo soli mogu učiniti svako jelo veoma ukusnim.

Nutricionisti takođe preporučuju smanjen unos mlečnih proizvoda, belog brašna i jaja. Mleko i ukusne sireve ne smijete potpuno da izbacite iz ishrane, jer bi to naškodilo organizmu, ali ograničite izbor na proizvode sa manje od 2% mliječne masti i time nećete prekršiti pravila dijete. Belo brašno i hleb zamenite raževim ili integralnim brašnom.

Kada vas uhvati želja za slatkim, ugasite je je sezonskim voćem poput lubenice, dinje, narandže, jabuke, breskve, grožđa, grejpa i trešnje. Voćna salata sa dodatkom nemasnog jogurta može biti ukusan i brz doručak. Grickalice, koje svi volimo, a koje nisu zdrav izbor zamenite orašastim plodovima – šakom badema ili orasa na dan.

Dakle, jelovnik prilagođavajte svom ukusu i godišnjem dobu. A poželjno je popiti jednu do dvije čašu crnog vina uz glavno jelo. Pravilo sa šest čaša vode dnevno i ovde stoji!

Pridržavajući se ovih saveta ne očekujte da ćete naglo da izgubite kilograme! Mršavljenje se dešava postepeno, što ujedno smanjuje i jo-jo efekat koji imaju mnoge druge dijete. Takođe, suvišno je napomenuti da će rezultat biti mnogo bolji ukoliko u svoju svakodnevnicu uvede što više fizičkih aktivnosti.

Stručnjaci preporučuju da se nakon šest nedelja pridržavanja mediteranske dijete obavezno posavetujete sa nutricionistom i lekarom koji će vas dalje usmjeriti kako da regulišete svoju ishranu.

Ostavi komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *