Recept: kako napraviti humus?
Humus (engl. Hummus) predstavlja namaz, tj. to je recept za namaz koji se pravi od leblebija, a porijeklom je sa istoka (Mesopotamije), tačnije iz istočnjačke (arapske) kuhinje.
Riječ „hummus“ na arapskom znači leblebija, a zovu ga još i „leblebija sa susamom“ – hummus bi tahina. Ovaj namaz je veoma lako napraviti, a sobzirom da je izvanrednog ukusa i mirisa, još lakše će vam biti da ga pojedete.
Osim toga, humus je jako zdrav. Dobra svojstva humusa su mnogobrojna. On olakšava probavu, štiti organizam od kardiovaskularnih oboljenja i jača njegovu otpornost. Obzirom da su leblebije (od kojih se pravi humus) bogate vlaknima i proteinima, dobre su za osobe koje imaju povišen holesterol, dijabetes, a može vam pomoći i ako ste anemični jer su izvor gvožđa, kao i vitamina C, E i vitamina K (koji sprečava obilna krvarenja). On je dobar i za dijabetičare jer reguliše nivo šećera u krvi, pa se njegova konzumacija toplo preporučuje za sve one koji pate od ove bolesti. Takođe, dobra je i za mršavljenje jer topi masne naslage. Jedna američka studija je došla do zaključka da folna kiselina smanjuje šanse za razvoj kancera i štite tijelo od daljeg razmnožavanja malignih ćelija, a humus sadrži 36% dnevnih potreba za folatima. Zato se smatra da unošenje humusa u organizam smanjuje rizik od oboljevanja određenih vrsta karcinoma, kao što je na primer. karcinom debelog creva.
Humus možete kupiti u svim dobro snabdjevenim marketima, ali mi ćemo vam, u narednim redovima, pomoći da ga sami napravite.
Recept za humus
Sastojci:
- 250 gr sirovih leblebija
- 2 – 3 kašike tahinija
- sok od jednog limuna
- 4 kašike maslinovog ulja
- so po želji
Način pripreme:
Nakon što ostavite leblebije da, najmanje 12 sati, odstoje u hladnoj vodi, potrebno ih je ocijediti i isprati. Leblebije ćete kuvati u slanoj vodi sve dok ne omekšaju, ali morate paziti da ne budu prekuvane. Nakon što se ohlade, uzeti šoljicu vode u kojoj su se kuvale i sipati, zajedno sa leblebijama, u multipraktik ili blender i u to dodati preostale sastojke. Izmiksati, sve dok se ne dobije smjesa kao pasta. Ukoliko volite, možete dodati tucanu papriku, lan ili mljeveni kim, bosiljak, peršun…
Uz ovo se pravi i tahini sos, a recept za njega ćemo vam, takođe, objasniti.
Sastojci:
- 250 gr susama
- 0,5 dcl maslinovog ulja
- 1/3 kašičice morske soli (krupne)
Način pripreme:
Nakon što na srednjoj temperaturi, u suvoj tavi ili šerpi, uz konstantno mješanje, propržite susam, kada dobije boju, sipajte ga u posudu. Sameljite ga u mlinu za kafu, tek nakon što se potpuno ohladi. Dodajte so i biber i mješajte sve dok ne dobijete jedinstvenu smjesu. Čuvajte je u frižideru.