Maslinovo ulje – recepti

Od 1960-ih godina, medicinski stručnjaci ističu brojne prednosti mediteranske ishrane – ishrane uglavnom bazirane na biljkama a koja uključuje različite vrste voća, povrća, žitarica, orašastih plodova, sjemenki, te na nezasićenim mastima baziranim prvenstveno na maslinovom ulju i ribljoj masnoći. Tradicionalna mediteranska ishrana crpi čak 40 posto ukupnog dnevnog unosa kalorija iz masti – što je nekima može zvučati ironično, ali mediteranci i usprkos tome imaju značajno nižu stopu učestalosti srčanog udara nego što je to, recimo, u Americi.

Zdrave masti su zdrave za srce

Ključ za smanjene rizik od srčanih bolesti za one koji se hrane mediteranskom ishranom leži u vrsti masti koju unose. Pored toga što je bazirana na domaćim, minimalno obrađenim namirnicama, mediteranska ishrana sadrži maslinovo ulje – a mono-nezasićenih mast – kao glavni izvor masnoće.

Zastupljene uglavnom u maslinama i maslinovom ulju, mono-nezasićene masti su vrsta masnoće koja se smatra zdravom za srce, za razliku od zasićenih i trans masti, koje, dokazano, povećavaju rizik od bolesti srca.

Dodani povoljni utjecaj na zdravlje je u tome što su masline i maslinovo ulje, također, i dobar izvor antioksidanta, koji utiču na smanjenje rizika od srčanih bolesti ali i raka.

Jednostavan način da uključite maslinovo ulje u svoju svakodnevnu ishranu

  • Maslinovo ulje je svestrana masnoća koja se može koristiti na mnogo načina tokom pripreme hrane: Koristite ga za salatu, ili lagano nakapajte par kapi preko kuhanog povrća.
  • Utrljajte ga u meso i plodove mora prije pečenja.
  • Pecite domaći hljeb na maslinovom ulju.
  • Koristite ga za prženje povrća i mesa.
  • Prelijte maslinovog ulja preko tjestenine sa svježe naribanim parmezanom i bosiljkom.
  • Koristite maslinovo ulje tokom pripreme peciva.

Maslinovo ulje se lako može uključiti u pripremu slanih jela, kao i u pripremu slastica. Ako nikada niste kuhali na maslinovom ulju, osim što ste ga koristili za salatu ili sos, ugodno će vas iznenaditi koliko ukusna hrana na maslinovom ulju može biti.

Recepti sa maslinovim uljem

Nudimo vam tri jednostavna ali veoma ukusna recepta da lakše startate sa učestalijim korištenjem maslinovog ulja!

Masline punjene bijelim lukom i paradajz
 
Priprema
Kuhanje
Ukupno
 
Jednostavno i sočno za predjelo, stapa okus paradajza sa prepoznatljivim okusima maslina, maslinovog ulja, bijelog luka i zelenila. Namazan na hrskavi tost, oduševiće vaše nepce bogatim ukusom i teksturom.
Autor:
Služenje: hladno
Uputstvo
  1. Zagrijati rernu na 180C. Pospite kruh sa maslinovim uljem i stavite u protvon. Stavite u rernu i tost dok ne dobije zlatno žutu boju po rubovima, oko 8 minuta .
  2. U međuvremenu, pripremiti preljev miješanjem masline, paradajza, morske sol i papra. Pomiješajte s rukolom neposredno prije posluživanja.
  3. Služiti, toplo. Začiniti bosiljkom.

 

Pečena bundeva i Feta salata

Služiti za 4 osobe

Bogata antioksidantima, jakih boja, predivnih okusa – u ovu salatu ćete se zaljubiti. Uparite ga sa čašom crnog vina i imate kompletan obrok zdrav za srce.

Sastojci:

4 šalice oguljene, narezane bundeve

1 kašičica ekstra djevičanskog maslinovog ulja

Morske soli i bibera po ukusu

3 žlice mješavine maslinovog ulja i octa

1 sitno sjeckani češanj bijelog luka

1 žlica zagrijanog meda

150 gr usitnjenog feta sira

1 vrećica miješane zelene salate

1 kašičica origana

2 žlice nasjeckanih prženih badema

Uputstvo:

1. Zagrijati rernu na 180C. Prelijte komade bundeve maslinovim uljem i začinite solju i biberom. Postavite na pleh i pecite u pećnici 20 minuta ili dok ne omekša. Izvadite i ostavite da se ohladi na sobnoj temperaturi.

2. U veliku zdjelu, pomiješati preljev za salatu, bijeli i med. Pomiješajte sa fetom. Dodajte bundeve i zelje i lagano promiješajte. Izvadite i ukrasite bademima i origanom.

Čokoladni mus od maslinovog ulja

Služiti za  6 do 8 osoba

Tamna čokolada i maslinovo ulje – dva zdrava sastojka koja nisu obično povezana u istom obroku – glavni su sastojci ovog ukusnog deserta. Dodavanje svježeg voća ovoj poslastici čini ju bogatom i antioksidantima.

Sastojci:

200 gr kvalitetne tamne čokolade ( ne manje od 60 posto kakao čvrste materije )

3 domaća jajeta ( odvojiti žumanjak od bjelanjka )

2/3 šalice granuliranog šećera

1 žlica instant kave otopljene u 1 kašici vode

2 žlice rakije

1/4 šalice ekstra djevičanskog maslinovog ulja

Svježe voće

Uputstva:

1. Istopiti čokoladu u šerpi sa duplim dnom. Miješati sve dok čokolada ne bude tečna i bez grudica, i ostavite da se ohladi.

2. Stavite bjelanjke u posudu i napravite šlag. Dodajte 1 žlica šećera i tucite dok se na vrhu ne uhvati sjajna tekstura. U drugoj zdjeli, tucite žumance sa preostalim šećerom dok ne bude čvrsto i ne posvijetli.

3. Promiješajte kavu i rakiju, zatim dodajte maslinovo ulje i otopljenu čokoladu. Polako dodajte bjelanjke. Sipajte u čaše i ostavite u frižideru tokom noći. Poslužite uz voće, ako želite.

 

Ostavi komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ocjeni recept: