
Kako preopterećenost utiče na vaše zdravlje
- 9shares
- 9
Previše posla
Prekovremeni rad je postao svakodnevica za većinu ljudi. Nažalost, to može imati veoma negativan uticaj na vaše zdravlje, sreću i sveukupni kvalitet života.
Koliko sati nedeljno obično provedete radeći? Mislite li da ste pod stresom većinu dana i poželite li da dan ima više časova?
Ako je tako, preopterećeni ste. Vreme je da stavite sebe na prvo mesto, a posao na drugo. Svi stručnjaci se slažu da preopterećenost može imati veliki uticaj na ukupno zdravlje vašeg organizma.
Obratimo pažnju na činjenice …
- Oni koji rade više od 10 sati dnevno imaju 60 odsto veće šanse da dobiju srčani udar.
- Ljudima je potrebno osam sati sna po noći a današnji svetski prosek je šest i po sati.
- Zabrinutiji smo , frustriraniji i nestrpljiviji više nego ikada tokom ranije istorije.
- Stres stvara zavisnost.
Efekti preopterećenosti
Previše rada donosi i premorenost. Kada ste premoreni, tokom dana unosite više kofeina, nezdravije se hranite a boravak u prirodi postaje prošlost ili nedosanjani san. Postajete razdražljivi, vaš imuni sistem slabi i skloni ste
da prestanete uživati u životu. Možda ćete negativno reagovati na članove porodice ili saradnike, što dovodi do još više stresa i anksioznosti. Na kraju, postajete depresivni.
Napomena: Nije bitno koliko se odmarate, važno je da se odmarate! Jedino pravilo je da tokom odmora nema nikakvih smetnji – nema telefona, kompjutera ili bilo kakvih oblika komunikacije. Potrebno je da se potpuno skoncentrišete na sebe u tim trenucima. Zapamtite, ponekad morate da usporite, kako bi ste mogli ići dalje i brže.
Nekoliko ideja:
- Idite u šetnju
- Plešite, sami u stanu
- Bavite se jogom
- Slušajte muziku
Saveti za kontrolu radnih sati
Naravno, s vremena na vreme ćete morati da radite prekovremeno kako biste određene stvari priveli kraju. To je potpuno u redu, ali nikada ne sme da bude svakodnevica. Da biste preuzeli kontrolu nad svojim radnim satima i ujedno smanjili stres, koristiće vam sledeći saveti:
- Radite pametnije. Kada radite, oslobodite se svih spoljašnjih smetnji. Ovo uključuje telefon, društvene mreže , surfanje po internetu, pa čak i prekidanja od strane saradnika.
- Pravite pauze u kojima ćete raditi nešto što vas opušta ( pa makar trajale i 10 minuta ).
- Postanite svesni kako trošite svoje slobodno vreme. Nađite načine da se opustite ali koji ne uključuju gledanje televizije ili surfovanje internetom. Izađite napolje, prošetajte po čistom vazduhu.
- Postavite granice. Naučite da kažete „ne“. To uključuje i rad i društvene obaveze.
- Potrudite se da imate osam sati sna po noći. Razvijte rutinu koja će vam garantovati da ćete se naspavati. Pre spavanja pripremite toplu kupku ili čitajte pola sata.
- Smanjite troškove. Ako radite prekovremeno samo da sastavite kraj s krajem, pokušajte da smanjite neke od svojih mesečnih troškova , tako da možete manje da radite a više da uživate u životu.