
Jesenje voće i povrće u borbi protiv raka
Sprečite rak jedući jesenje voće i povrće
Neke od naših najomiljenijih namirnica ( setite se jabuka i bundeva ) dosežu vrhunac svoje nutritivne vrednosti u jesen – a pomažu i u smanjivanju rizika od raka.
Krompir. Repica. Prokelj. Izgleda se da razno jesenje voće i povrće ima veću vrednost od samo ukusnog obroka. Ove „super – namirnice“ su takođe prepune hranljivih materija koje, kada se konzumiraju na svakodnevnoj bazi, mogu smanjiti rizik od raka i drugih hroničnih bolesti kao što su srčane bolesti.
Jesenje zdrave namirnice
Određeno voće i povrće je bogato mineralima, vitaminima i fitohemikalijama ( prirodne biljne hemikalije ) sa anti – kancerogenim svojstvima, uključujući i antioksidante, koji mogu da štite ćelije od mogućih kancerogenih oštećenja od strane nestabilnih molekula poznatih kao slobodni radikali.
Smatra se da ove namirnice deluju sinergijski u borbi protiv raka, što znači da dobro uravnotežena ishrana zasnovana na raznom voću i povrću smanjuje rizik od obolevanja od raka.
Neki od najvažnijih antioksidanata u jesenjem voću i povrću su: vitamini C i E, kao i likopen, kojim su bogate namirnice poput paradajza i ostale namirnice crvene boje, antocijan, kojim su bogate namirnice plave ili ljubičaste boje kao što su bobice i patlidžan, i beta – karoten, koji se nalazi u mnogim narandžastim namirnicama, kao što je, recimo, šargarepa.
Kako da znam koje namirnice da izaberem?
Setite se svetlih jesenjih boja! Narandžasta, žuta, jarko crvene i tamno zelene namirnice sadrže najviše nutritivnu vrednosti i najveće količine antioksidanata.
Neke od ovih jesenjih namirnica su:
- Crvene jabuke ( ne oljuštene )
- Rukola
- Repica
- Kasna berba , uključujući bobice borovnice, kupine i brusnice
- Brokoli, karfiol, prokelj
- Šargarepa
- Beli luk
- Kelj, spanać , blitva i drugo tamno, lisnato zeleno povrće
- Nar
- Krompir i bundeve
I mada se on ne smatra u klasične jesenje namirnice, nutricionisti i pevaju hvalospeve paradajzu, koji je bogat likopenom. Likopen se najbolje apsorbuje kada je obrađen, recimo u formi paradajz sosa, te se njegova nutritivna vrednost povećava u odnosu na njegovo sveže stanje.
Da li priprema namirnica utiče na njihovu nutritivnu vrednost
Našem organizmu je potreban balans obrađenih i sirovih namirnica u ishrani kako bi se obezbedila maksimalna zaštita organizma. Proces pripreme namirnica može izazvati gubitak antioksidanata, a u isto vreme i povećanje količine nekog drugog antioksidanta. Previše kuvanja treba izbegavati, ne samo da povećava gubitak nekih hranljivih materija, nego takođe smanjuje količinu vlakana u voću i povrću te gubitak nekih anti – kancerogenih svojstava.
I dok je važno da temeljno isperete sve namirnice pre upotrebe, namirnice ne bi trebalo držati potopljeno u vodi predugo, jer to može ukloniti glavne hranljive materije poput vitamina C.