
Japanska jabuka (kaki), kako se jede i konzumira?
Japanska jabuka, kaki ili persimon je egzotična biljka, koja osim bogatog ukusa sadrži i mnoga druga korisna svojstva. Izgledom podsjeća na paradajz, okruglog je, ovalnog ili kruškastog oblika, u zavisnosti od sorte. Može biti žućkaste, narandžaste ili crvene boje.
Porijeklom je iz Azije, gdje raste na drveću koje može biti staro i nekoliko vijekova, te visoko preko osam metara. Cvjeta preko ljeta, ali se bere u zimu kada svo lišće opadne. Smatra se da je tada najzrelija, pa time i najukusnija.
Plod je slatkast, iako je kora opora. Zato se preporučuje da se jede tek kada se oguli.
Korisna svojstva
Kao što smo već rekli, njeni zdravstveni benefiti su zaista široki. Sadrži kalijum, magnezijum, kalcijum i fosfor. Bogata je vitaminima A, B, C i E, te aminokiselinama linin, alanin i triptofen. Sadrži beta-karoten i lutein, a iako je bogata ugljenim hidratima, ne sadrži masti ni mnogo kalorija. U 100 grama japanske jabuke ima samo 70 kalorija. Osim toga veoma je bogata vlaknima, što je cini poželjnim dijetetskim proizvodom.
Zbog svega toga blagotvorno djeluje na čitav organizam. Ublažava kardiovaskularne probleme, naročito visok holesterol i krvni pritisak. Smanjuje rizik od nastanka bolesti jetre i želuca. Liječi zatvor i upale, te bolesti crijeva i probavnog trakta. Blagotvorno djeluje na pluća, te ublažava suvi kašalj.
S obzirom na to da sadrži mnogo vlakana, fantastican je dijetetski proizvod. Ima sve potrebne vitamine i ugljene hidrate, vlakna i aminokiseline, a ni malo masti. Smanjuje apetit i reguliše probavu.
Ljeti je relativno lako izgubiti kilogame i održati dobru liniju. A zimi?! E to je već poseban izazov! Praznično vrijeme sa sobom donosi jaču i kaloričniju hranu koju želudac teže vari, a koja donosi i neželjene kilograme. Zato vam preporučujemo da u svoj zimski meni uvrstite i japansku jabuku.
Poboljšaće vaš imunitet koji je zimi podložan prehladama i gripama uzrokovanim raznim virusima i bakterijama, a vaša probava će da radi kao sat. S obzirom na to da je svojevrsni rezervoar vitamina C imaćete sve što vam je potrebno da ostanete zdravi.
Kako se jede?
Japanska ili kaki jabuka se jede svježa, osušena ili kuvana, pa je možete prilagoditi svom ukusu.
Kada je kupite u prodavnici nemojte odmah da je jedete, nego ostavite da nadođe još koji dan, jer što je zrelija, to je i ukusnija. Birajte one koje su jarko crvene boje. I narandžaste su takođe ukusne, samo im je potrebno više vremena da sazriju, a nezrele jabuke imaju opor ukus.
Sirovu kaki jabuku ogulite i jedite baš kao i bilo koje drugo voće. Ipak, nikako nemojte da je jedete na prazan stomak jer može da izazove dijareju praćenu dehidracijom. Možete je jesti kao desert nakon malo obilnijeg doručka, kada vaš želudac ima dovoljno zaliha da je prevari. Tako ćete nakupiti dodatnu energiju za čitav dan.
Isjeckanu svježu kaki jabuku možete da dodate ovsenim pahuljicama i zalijete jogrtom. Biće to veoma zdrava i ukusna poslastica.
Japanska jabuka se koristi kao dodatak kolačima, sladoledima, te voćnim salatama i pudinzima. Ako je skuvate s malo limuna i cimeta, te dobro ohladite, dobićete odličan kompot.
Evo nekoliko jednostavnih savjeta i recepata kako da spremite japanske jabuke:
Punjene japanske jabuke
Potrebni sastojci: 8 zrelih japanskih jabuka, 40 grama šećera u prahu, 1 dcl slatke pavlake, 150 grama maskarpone sira, 2 kašike sjeckanih oraha, malo konjaka.
Oprane i izdubljene jabuke poslažite na tacnu. Meso kaki jabuke lagano izgnječite te mu dodajte sir i šećer. Sve to dobro izmiješajte. U šerpu sipajte pavlaku i konjak te miješajte na laganoj vatri dok ne provri. Nakon sto se kuvana smjesa dobro ohladi izmiksajte je u čvrst snijeg, a zatim ga pomiješajte sa smjesom koju ste ranije pripremili. Kada dobijete kompaktnu smjesu, pažljivo njome napunite izdubljene jabuke. Sve to pospite sitno isjeckanim orasima.
Jelo je veoma ukusno i dekorativno. Oduševićete goste i ukućane, a nećete sate provesti u kuhinji.
Kolač od japanske jabuke
Potrebni sastojci: 400 grama brašna, 270 grama margarina, 150 grama šećera u prahu, 5 jaja, kora jednog limuna, malo soli, 20 kašika marmelade od japanskih jabuka, 3 kašike ruma, 500 grama nemasnog sira, 500 mililitara vrhnja za kuhanje, 4 kašike šećera u prahu, 1 vanilin šećer, malo prženih lješnjaka.
Umijesite tijesto od brašna, margarina žumanjaca, te šećera, soli i izrendane kore jednog limuna. Četvrtinu tijesta ostavite u zamrzivač, a ostalo stavite na hlađenje u frižider. Kad se tijesto ohladi, izvadite ga iz frižidera, razvaljate i stavite na podmazan pleh. Tijesto treba da se peče oko 15 minuta na 180 stepeni.
Dok se tijesto peče izmiksajte bjelance. U drugoj posudi pomiješajte sir sa četiri kašike šećera u prahu i vanilin šećerom, te vrhnjem za kuvanje. Dobijenu smjesu sjedinite sa snijegom od bjelanaca. Za to vrijeme kora za kolač je pečena i prohlađena. Premažite je marmeladom od japanske jabuke u koju ste dodali malo ruma. Premazanu koru namažite filom od sira i vrhnja. Dio tijesta koji je bio u zamrzivaču narendajte preko kolača, te ga pospite sjeckanim lješnjacima i prošarajte marmeladom od japanske jabuke. Pecite ga pola sata na temperaturi od 180 stepeni.
Kolač zahtijeva malo više vještine i truda, ali se višestruko isplati. Bićete oduševljeni!
Salata s pršutom i japanskom jabukom
Potrebni sastojci: pola zrele japanske jabuke, 50 grama pršuta, četvrtina avokada, 4 čeri paradajza, 50 grama feta sira, 1 kašika maslinovog ulja i 1 kašika limunovog soka.
Sve sastojke osim pršuta isjeckajte po želji, pomiješajte ih, prelijte maslinovim uljem i limunovim sokom, pa odozgo stavite komadiće pršuta.
Slatko-slana kombinacija za ukusnu večeru! Što da ne!
Hljeb od japanske jabuke
Potrebni sastojci: 200 grama brašna, 2 jaja, 250 grama izblendanog mesa japanske jabuke, 100 grama urme, 50 grama oraha, 4 kašike maslinovog ulja, pola kašike praška za pecivo, 1 kašika cimeta i pola kašike muškatnog oraščića.
Prokuhanu urmu sitno isjeckajte pa je pomiješajte s brašnom, praškom za pecivo, začinima i orasima. U drugoj posudi sjedinite ulje, jaja i izblendanu japansku jabuku. Sastavite obje smjese i pecite u kalupu za hljeb u rerni zagrijanoj na 200 stepeni. Kad hljeb poprimi zlatno-žutu boju probodite ga čačkalicom kako biste provjerili da li je gotov. Ako je čačkalica suva, hljeb je pečen. Možete ga servirati samog, ali i uz neko drugo jelo. Reakcije vaših voljenih će biti odlične.
Sušene japanske jabuke
Sušene kaki jabuke možete da pronađete u svim bolje opremljenim prodavnicama, a možete i da je sami osušite. Sušenje u rerni je dobro, ali na internetu se mogu naći detaljna uputstva kako da se pravilno osuši ovo voće, a da ostane meko i sočno.
Uzgoj japanske jabuke
U posljednje vrijeme ljudi sve češće uzgajaju japansku jabuku u svojim dvorištima, jer vrlo lako uspijeva na ovim prostorima. Tri do pet godina nakon što je posadite, možete da očekujete prve pupoljke. Japanska jabuka cvjeta u maju i junu, a bere se tek u zimu kada opadne svo lišće, a na grani ostanu samo crveni plodovi. Ova voćka može da podnese veoma niske temperature. Stručnjaci kazu i do -20 stepeni.
Posadite je u svojoj bašti i svake zime ćete imati prirodnu „vakcinu“ za mnoge viruse.
Milan
nov 28, 2018 at 1:07 pm
Dosta u porodici konzumiramo Kaki i primetio sam da su plodovi koji sadrze kostice mnogo sladji od ostalih koji su bez kostica.