Ulje od nevena – recept i ljekovitost

Kao biljka, neven je jako ljekovit pa se i koristi na različite načine. Od nevena se može praviti čaj, mast ili ulje. Ljekovito ulje od nevena koristi se za liječenje rana, čireva, upalnih procesa na koži i kod mnogih drugih zdravstvenih smetnji.

Ulje od nevena poboljšat će cirkulaciju, pomoći u liječenju gnojnih rana i čireva, te će smiriti upalne procese na koži. Ovo ulje će također spriječiti nastanak ožiljaka, te se koristi i za liječenje opeklina, najčešće onih izazvanih neopreznim sunčanjem.

Nevenovo ulje jako dobro čisti i njeguje problematičnu kožu, dobro je za njegu suhe kože, koja je sklona pojavi ekcema. Ulje od nevena se upotrebljava kod gljivičnih kožnih oboljenja, kod tegoba sa venama i hemoroidima, te za liječenje ginekoloških problema. Zbog velike prisutnosti provitamina A, ulje od nevena će pomoći i kod psorijaze.

Recept za ulje od nevena

Nevenovo ulje možete napraviti i sami kod kuće. Recept za ulje nije kompliciran, a zbog velike raznolikosti upotrebe svakako bi ga trebali imati kod kuće. Ovaj prirodni lijek pomoći će vam za tretiranje rana, lišajeva, ekcema, impetiga, hemoroida i opekotina. Pored spomenutog, ulje od nevena dobro će doći kod gnojnih čireva i gljivičnih oboljenja na koži.

Evo i recepta za ulje: Sakupite u kasni prijepodnevni period, otvorene cvjetove nevena i tek manju količinu listova. Uvijek kada sakupljate ljekovite biljke, pazite da budu suhe i bez rose po sebi. Sakupljene cvjetove na sitno isjeckajte, baš kao i listove, pa sve stavite u staklenku. Zalijte komadiće biljke sa suncokretovim ili hladno-cijeđenim maslinovim, prirodnim uljem. Možete koristiti i prirodno bučino ulje. Zatvorite (poklopite) staklenku i stavite je na sunčano i toplo mjesto. Omjer ulja i dijelova biljke neka bude 1:1 (dakle 1 čaša ulja – na jednu čašu cvjetova nevena). Pustite staklenku da stoji na suncu 4 do 5 tjedana, s tim da je povremeno promućkate. Nakon tog perioda, ulje iz staklenke procijedite kroz sterilnu gazu u čistu bocu u kojoj će te čuvati ljekovito ulje. Ulje dalje čuvajte na hladnom i tamnom mjestu.

Pripazite: Trebate pripaziti jer ulje od nevena može oksidirati. Uvijek kada uzimate ulje od nevena provjerite da nije promijenilo boju ili se užeglo. Ako primijetite čudan miris ili boju, nemojte ga koristiti jer nije ljekovito.

Osim za vanjsku upotrebu, ulje od nevena se može piti (uzimati oralno), posebno ako imate problema sa osjetljivim želucem, sa ranicama ili čira na želucu i dvanaestpalčanom crijevu. Dovoljno je uzeti 2 žlice ulja na dan, prije obroka. Samo pripazite da ulje od nevena nije užeglo, i da je napravljeno od prirodnog jestivog ulja.

VIŠE  Uzimate Ibuprofen? Evo zašto ne biste trebali

Neven se često koristi u narodnoj medicini, posebno kod oboljenja kao što je impetigo, suhi ili vlažni ekcem ili lišaj. Neven stimulira rast i stvaranje novih stanica, otklanja gnojne iscjetke, pa se često koristi protiv gnojenja korijena nokta. Neven se koristi i kao efikasno sredstvo protiv gljivica, posebno protiv kandide.

Nevenovo ulje djeluje protuupalno, liječi, dezinficira i zacjeljuje rane na koži. Pored toga, ovo ljekovito ulje regenerira i omekšava kožu, pa se često koristi i za svakodnevnu njegu, ali i za rješavanje ozbiljnijih dermatoloških problema.

Korištenje nevenovog ulja

Nevenovo ulje se koristi kod iritacija kože, različitih alergija, urtikarija, opeklina ili kod uboda insekata. Dobro će doći za njegu kože (u slučaju akni, čireva, psorijaze, seboreje, neurodermitisa i ostalih dermatitisa te raznih drugih kožnih infekcija. Ulje od nevena koristi se kod osjetljive kože, za njegu osjetljive dječje kože, i kod hemoroida i varikoznih vena.

Valja napomenuti da je ulje blago pa se često koristi lokalno, čak i u pedijatrijskoj praksi. Alergijske reakcije na ovo prirodno ulje izuzetno su rijetke. Ipak, treba pripaziti na vrstu ulja (koja mu je baza), pa provjeriti dali je osoba alergična na ulje masline, suncokretovo ili bučino ulje.

Kada se pravi nevenovo ulje, njegova boja najviše ovisi o tome kakve ćete cvjetove nabaviti. Znamo da neven ima različite nijanse cvjetova (od svjetlo žute, pa do tamno narančaste boje). Žuti cvjetovi u sebi sadrže veće količine ksantofila, dok u narančastim cvjetovima pronalazimo veće količine beta-karotena.

Zbog sklonosti oksidaciji, i činjenici da je ulje lako kvarljivo, kada ga pravite potrudite se koristiti kvalitetna (stabilna) hladno prešana ulja. Najbolja bazna ulja su: ulje pšeničnih klica, suncokretovo ulje, sezamovo ili bademovo ulje. Cvjetove nevena koje koristite lagano posušite, tek toliko da na sebi nemaju vlage.

Dodatni savjet: Nakon što ste napravili ulje i procijedili ga par puta kroz gazu, pustite ulje da prenoći i da na dno padne talog. Ujutro, kada se talog slegnuo na dno, još jednom procijedite ulje i pohranite u tamnu bocu – za korištenje. Ulje od nevena koristi se lokalno, prema potrebi i ulazi u sastav mnogih masti i krema za njegu kože.

1 Comment

Ostavi komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *